Președintele american Donald Trump și-a exprimat recent nemulțumirea față de posibilitatea ca Tesla, compania condusă de Elon Musk, să construiască o fabrică în India pentru a evita tarifele vamale ridicate impuse de această țară.
Într-un interviu acordat postului Fox News, în cursul săptămânii trecute, Trump a calificat o astfel de decizie drept „nedreaptă” pentru Statele Unite. El a subliniat problemele create de taxele vamale indiene, care ajung la aproximativ 100% pentru vehiculele electrice, afectând accesul pe cea de-a treia mare piață auto din lume.
Trump a adus în discuție întâlnirea sa recentă cu premierul indian Narendra Modi, desfășurată săptămâna trecută în SUA, unde a abordat subiectul tarifelor ridicate ale Indiei.
Deși a promis să colaboreze pentru un acord comercial care să rezolve această dispută, liderul american a avertizat că o fabrică Tesla în India ar dezavantaja economia SUA. „Dacă Musk construiește o fabrică acolo, e în regulă, dar e foarte nedrept pentru noi”, a declarat Trump, accentuând impactul negativ asupra intereselor americane.
Elon Musk, CEO-ul Tesla, a criticat în mod repetat politica tarifară a Indiei, care favorizează producătorii locali precum Tata Motors, în contextul în care piața indiană a vehiculelor electrice este încă la început. Trump a menționat că, din cauza acestor bariere, este „imposibil” pentru Musk să pătrundă eficient pe piața indiană fără o prezență locală.
Vorbind despre acest aspect, Donald Trump a arătat că este „imposibil” pentru un întreprinzător ca Elon Musk să vândă o mașină electrică Tesla în India. „Fiecare țară din lume profită de noi și o face aplicând tarife… Este imposibil să vinzi o mașină, practic, în India”, a spus Trump.
Totuși, președintele american a insistat că o astfel de mutare ar fi în detrimentul SUA.
Ministerul de Externe al Indiei nu a oferit un răspuns oficial la solicitarea de comentarii. Declarațiile lui Trump vin în contextul planurilor sale de a impune tarife reciproce țărilor care taxează importurile americane, o strategie ce ar putea declanșa un război comercial global, afectând atât aliații, cât și adversarii Statelor Unite, relatează fortune.com.
Îți recomandăm:
BRICS la răscruce. De ce vrea Trump să distrugă China, India, Rusia, Brazilia? „Sunt deja morți!”
cuvinte cheie: fabrică Tesla India