George Butunoiu vorbește pe propriul cont de socializare despre clasele sociale inferioare. Suntem de acord că mesajul lui George Butunoiu nu se încadrează în tiparul mesajelor corecte politic sau progresiste, însă reliefează un adevăr pe care cei mai mulți îl cunoaștem, însă nu îl recunoaștem fățiș.
Ce spune George Butunoiu despre clasele sociale inferioare. Redăm postarea sa mai jos:
„Nu vă amestecați cu cei din clasele sociale care sunt mai jos decât a voastră. Șansele să iasă prost, sau chiar cu traume și cu victime sunt foarte mari. Ajutați-i cât de mult puteți pe cei din clasele inferioare, fiți cât de generoși vă puteți permite, dar stați departe de ei! Nu încercați să-i scoateți din mediul lor, fiindcă cei mai mulți nu vor asta. Și unii vor reacționa urât sau chiar violent. Ei vor să rămână acolo unde sunt, doar cu ceva mai mulți bani.
Ajutați-i să urce spre o altă clasă și sprijiniți-i în această direcție doar pe cei care vă cer explicit asta. Sunt destui din aceștia, nu risipiți niște resurse care și așa sunt foarte limitate. Celorlalți, asigurați-le un confort și o viață mai bune acolo unde sunt, dacă puteți, apoi întoarceți-vă și rămâneți printre cei din clasa voastră. Sau printre cei dintr-o clasă superioară, dacă vă acceptă și dacă acesta vă este obiectivul.
Dar nu faceți asta și cu copiii! Să nu le spuneți niciodată ce ați citit aici! Cu ei, lucrurile stau exact invers, trebuie încurajați să stea lângă orice alt copil și să le spuneți mereu că toți copiii sunt la fel de frumoși și de deștepți și de egali. Și chiar sunt. Diferențele apar mai târziu. Și dacă veți avea un copil inteligent și educat, va înțelege singur mai târziu cum stau lucrurile între adolescenți și adulți. Nu folosește la absolut nimic să-i spuneți ceva ce oricum nu va pricepe. Cam asta am înțeles eu din cărțile pe care le-am citit până acum.”
Îți recomandăm:
cuvinte cheie: George Butunoiu clasele sociale inferioare


