adplus-dvertising

În Vama Veche, minorii au acces nestingherit la alcool, la fel cum au la porumb fiert

vânzare alcool minori

Nu vindem alcool minorilor. Îmi vine să râd în hohote. Ba da, vindem!
Dacă tot suntem la vârsta adolescenței, am zis să o testăm și pe asta. Am testat-o și merge. Copiii de 15 ani își pot procura singuri alcool, fără probleme, nu le cere nimeni buletinul. Bine, aproape nimeni, e adevărat că pe una dintre fete au respins-o de vreo două ori, însă ea chiar are față de copil. Altfel, pare că nimeni nu-și bate capul cu vârsta clienților. Minorii cumpără liniștiți alcool de la supermarket, ba chiar aliniază shot-urile pe bar și le dau peste cap, la fel cum fac adulții.

Legea asta de prevenție a consumului de alcool la copii e una dintre puținele restricții cu care eu sunt absolut de acord

Eu nu beau alcool oricum, m-am convins că e o otravă inutilă, și m-aș simți confortabil ca statul să mă ajute să-mi țin și copiii cât mai departe de acest viciu. Însă, dacă mai credea cineva că propoziția din afiș se aplică, ei bine, să știe că în Vama Veche, minorii au acces nestingherit la alcool, la fel cum au la porumb fiert.

Acum câțiva ani, tot în Vamă, am primit o lecție grozavă pe tema asta, de la un minor. Puștiul avea 14 ani și era american. Era fiul unei prietene, care aterizase și el, accidental, la Vama Veche. Într-o seară, stăteam cu adulții la masă, la un vin, iar copiii noștri se jucau la piscină sau bântuiau prin Vamă. Deodată, ne-am trezit cu puștiul american venind pe trei cărări și prăbușindu-se lângă noi.

Era mort de beat. Își cumpărase la la magazin o sticlă de 300ml de vodcă și o dăduse pe gât. Acum, nu mai putea să articuleze două vorbe. Mama lui era șocată, nu-l mai văzuse niciodată așa. Ne-am impacientat cu toții, s-a creat o situație. Apropiații îl criticau pe copil: „Cum ai putut să te îmbeți, tu nu știi că alcoolul face rău?”, Copilul părea confuz, articula greu în engleză, dar avea sens ce încerca să spună:

„Nu mă certați pe mine pentru ce s-a întâmplat, pentru că nu eu sunt vinovatul. Eu sunt victima. Sunt cel care mă simt rău. Iar eu sunt doar un copil, am 14 ani, nu am discernământ. Tipul de la magazin, cel care mi-a vândut alcool, el e cel cu care trebuie să vă certați. Nu cu mine.

Îți recomandăm:

Totul pe litoral pare o japcă. Prețurile sunt mari, serviciile proaste. Totusi, bucuria de a fi la mare este reală

cuvinte cheie: vânzare alcool minori

Cristian Lică
Cristian Lică
18 ani de advertising (multinațională/antreprenor), curator și proprietar la „Romanian Kitsch Museum”, călător în peste 100 de țări, autor al cărții „Lumea in buzunar”.

Recente

Educatie Financiara

Asigurari

ÎȚI RECOMANDĂM

Comentarii

Project-E aplică noua politică de protecție a datelor cu caracter personal și modificările propuse de Regulamentul (UE) 2016/679. Prin continuarea navigării pe platforma noastră confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica Cookie.

Salvat!
Setări Cookie

Project-E aplică noua politică de protecție a datelor cu caracter personal și modificările propuse de Regulamentul (UE) 2016/679. Prin continuarea navigării pe platforma noastră confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica Cookie.

Cookie-urile necesare sunt absolut esențiale pentru ca site-ul să funcționeze corect. Această categorie include numai cookie-uri care asigură funcționalități de bază și caracteristici de securitate ale site-ului. Aceste cookie-uri nu stochează nicio informație personală.

  • cookielawinfo-checkbox-{nume-sectiune}
  • wordpress_gdpr_cookies_allowed
  • wordpress_gdpr_cookies_declined
  • wordpress_gdpr_allowed_services PHPSESSID

Refuz toate
Accept toate