Ucraina „merită să adere la NATO”, a declarat vineri preşedintele turc, Recep Tayyip Erdogan, după o întâlnire la Istanbul cu omologul său ucrainean, Volodimir Zelenski, notează AFP. Kievul vrea să adere la Alianţa Nord-Atlantică, dar Statele Unite au avertizat vineri că Ucraina “nu se va alătura NATO” la finalul summitului Alianţei prevăzut marţi şi miercuri la Vilnius.
Şeful statului turc, care a anunţat vizita preşedintelui rus, Vladimir Putin, „luna viitoare”, a fost de părere, pe de altă parte, că Rusia şi Ucraina „ar trebui să revină la negocierile de pace”.
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski s-a declarat „fericit să audă” că Turcia susține cererea Ucrainei de a adera la NATO
Zelenski, care a vorbit alături de președintele turc Recep Tayyip Erdogan la o conferință de presă comună la Istanbul, a declarat că cei doi lideri au discutat „probleme cheie ale activității noastre în contextul NATO, în special pregătirea pentru summitul de la Vilnius”.
Se așteaptă ca Ucraina să fie în fruntea agendei respectivei întâlniri de săptămâna viitoare.
„Am pus problema apartenenței Ucrainei la NATO și m-am bucurat să aud că președintele Erdogan sprijină Ucraina să devină membru NATO”, a spus Zelenski.
Zelenski a mai spus că cei doi lideri au vorbit despre „cooperarea comună în complexul militar-industrial, dezvoltarea tehnologiilor, producția de drone și alte direcții strategice”.
„Am semnat anumite acorduri”, a spus el. „Am cerut Turciei să se alăture eforturilor de reconstrucție și transformare a Ucrainei. Acesta este un proiect colosal și avem nevoie de experiența și tehnologia Turciei pentru a ne ajuta.”
Turcia lucrează la extinderea acordului cu cereale la Marea Neagră, care expiră luna aceasta, a spus președintele Erdogan
Liderii Ucrainei și Turciei spun că lucrează pentru a prelungi acordul privind culoarul de export al cerealelor la Marea Neagră, care expiră la sfârșitul acestei luni.
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat sâmbătă dimineața că a discutat problema cu președintele turc Recep Tayyip Erdogan la Istanbul și a subliniat că Marea Neagră ar trebui să fie o zonă de siguranță, nu de „așa-numitele conflicte înghețate”.
Erdogan a spus că Turcia lucrează la extinderea acordului și că va discuta cu președintele rus Vladimir Putin despre această chestiune. Președintele turc a spus, în loc să reînnoiască un acord de un an la fiecare două luni, speră că acesta ar putea fi pus în aplicare pentru o perioadă de doi ani, cu reînnoire la fiecare trei luni. Acordul actual expiră pe 17 iulie.
Îți recomandăm:
Evgheni Prigojin: Ați fost înșelați. Ucraina și NATO nu aveau de gând să atace Rusia
cuvinte cheie: Erdogan Ucraina NATO