Comandă uriașă pentru armament plasată de Rusia
Adjunctul ministrului rus al apărării, Alexei Krivoruchko, a anunțat că, pe 16.08.2022, în cadrul forumului Armata-2022, au fost încheiate 36 de contracte de stat cu întreprinderi din Complexul Militar Industrial, în valoare de peste 8 miliarde de dolari, relatează Defense Romania.
Adjunctul ministrului rus al apărării, Alexei Krivoruchko, a anunțat că, pe 16.08.2022, în cadrul forumului Armata-2022, au fost încheiate 36 de contracte de stat cu întreprinderi din Complexul Militar Industrial. Contractele sunt în valoare de peste 8 miliarde de dolari
“Astăzi, au fost semnate șapte și încredințate direct alte 29 de contracte de stat, pentru o sumă de peste 500 de miliarde de ruble, cu 26 de societăți din cadrul Complexului Militar Industrial. Semnarea acestui pachet de contracte va reprezenta o etapă importantă în realizarea Programului de stat pentru înzestrare”, a declarat Krivoruchko.
Potrivit precizărilor sale, în urma implementării acestor contracte, Forțele Armate ale Federației Ruse vor primi peste 3.700 de unități de tehnică nouă. Ar fi vorba printre altele de rachete intercontinentale Sarmat, tancuri T-90M și avioane Su-34M. În același timp, vor fi modernizate și reparate peste 100 de unități de tehnică militară și specială.
După cum a anunțat Krivorucko, Ministerul rus al Apărării a ajustat parametrii comenzilor de stat pentru apărare, ținând cont de experiența întrebuințării în luptă a tehnicii militare.
“Organele de conducere militară ale Ministerului Apărării al Federației Ruse au depus o muncă susținută pentru a analiza și adapta comenzile de stat pentru apărare, ținând cont de situația politico-militară actuală și de nevoile Forțelor Armate în ceea ce privește achiziționarea, modernizarea și repararea tehnicii militare și speciale”, a spus Krivoruchko.
Comanda pentru armament trimite războiul din Ucraina într-o nouă fază. În ultima perioadă, liderii ucraineni au amenințat cu o contraofensivă pentru recuperarea teritoriilor pierdute.
Generalul Dmitri Marchenko: Vom recuceri Crimeea, la fel ca Herson, Lugansk și Donețk
Generalii ucraineni sunt uimiți. Ministrul Apărării, Oleksii Reznikov: „Rușii și-au încălcat toate procedurile”
Ministrul ucrainean al apărării, Oleksii Reznikov, a vorbit despre începutul invaziei Rusiei în Ucraina. El a raportat că rușii au luat cu asalt capitala Kyiv fără a se organiza. „Generalilor cu care am vorbit nu le venea să creadă în ce măsură rușii și-au încălcat toate regulile și procedurile”.
Un grup de luptă ar trebui să fie format din elemente specifice, cum ar fi unități de comandă și sprijin. Sunt necesare spitale de campanie, lanțuri logistice și formațiuni de asalt. Nu am observat așa ceva și din cauza greșelilor rușilor a devenit posibil să eliberăm rapid regiunile ocupate. Declarațiile lui Oleksii Reznikov au fost făcute pentru Ukrainska Pravda.
Consilierul lui Zelenski, Alexei Arestovici a catalogat armata Rusiei „ o adunătură de clovni care nu înțelege nimic în domeniul militar”
Îți recomandăm:
cuvinte cheie: comandă armament Rusia


